Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalık Sarımsaklı’ya geldiğinizde mutlaka gezilecek yerler arasında yer alan Tımarhane Adası sürekli ve sert esen rüzgarlarıyla ünlüdür.

Tımarhane Adası

Tımarhane Adası

Ayvalık sınırlarında yer alan Tımarhane Adası için Çamlık Koyu’na doğru yol alıp Şeytan Sofrası’na giden sapağa dönmeden düz devam ettiğinizde yarımadanın ucuna varacaksınız. Burası Tımarhane Adasına çıkmaktadır.

Tımarhane Adası Adını Nereden Geliyor?

Ayvalık bölgesi çok eski çağlarda Rumların yaşamış olduğu ve genellikle meyhanelerin bol olduğu alkolün çok tüketildiği ve delisi oldukça bol bir bölge olarak biliniyormuş. Alkole olan düşkünlük sonucu fazla kaçırılan alkolün etkisi ile kafayı yiyenleri şuan Tımarhane Adası olarak bilinen bölgeye götürüp orada bırakırlarmış. Tımarhane Adası’nın özelliği sürekli esen ve oldukça sert hissedilen rüzgarlarıdır. Bu sert esen rüzgarın etkisi ve yalnız kalmanın verdiği korku ile oraya bırakılan kişilerin akıllarının başına geleceğine inanılıyormuş.

Tımarhane Adası’nda Yapılacaklar

  • Tımarhane Adası sert esen rüzgarı ve değişik şekillere sahip kayalıkları ile dikkatleri çeken bir bölgedir. Adada bulunan tek yapı Küçük Taş Manastırı’dır. Çevrede bulunan doğal güzelliklerdeki kayalıklar ile adeta ahtapot gibi sarılmış konumda olan manastır fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline gelmiştir.
  • Eskiden sert rüzgarı sayesinde terapi merkezi olarak kullanılan ada şimdilerde temiz hava, sakin bir doğa ve serinlik isteyenler için dinlenme, adeta arınma merkezi olarak kullanılıyor. Özellikle yalnız kalıp kafa dinlemek isterseniz mutlaka buraya uğrayın.
  • Bölgede bulunan tek taş manastırın yakınlarındaki herhangi bir kayalığa çıktığınızda Tavuk Adası, Ayvalık Alibey Adası ve Çamlık Koyu’nun muhteşem manzaralarını seyredebilirsiniz. Buraya gelirken fotoğraf makinanızı yanınıza almayı sakın unutmayın.
  • Ayrıca sert esen rüzgarı ile doğa sporlarına elverişli olan yürüyüş ve tırmanma sporları için tercih edilebilir.
  • Buraya kadar gelmişken yakın çevresinde bulunan Sarımsaklı bölgesinin bir diğer tarihi mirası olan Delikli Taş’a uğramadan gitmeyin.
  • Çevrede bulunan Sarımsaklı otelleri veya Ayvalık otelleri imkanlarındaki konaklamalardan yararlanarak tımarhane adasını ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşmak İster Misiniz?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?