Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kurugöl, Ağustos aylarında kurumaya başlayıp sonrasında kendiliğinden tekrar dolar. Muhteşem manzarasıyla fotoğrafçıların tercih ettiği mekanlardan birisidir.

Sarımsaklı Kurugöl

Sarımsaklı Kurugöl

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Sarımsaklı bölgesinde bulunan Kurugöl ilginç bir özelliğiyle turistlerin ilgi odağındadır. Kurugöl, her yıl Ağustos ayında kurumaya başlayıp sonrasında kendiliğinden göl halini almaktadır.

Kurugöl Hikayesi

Eski çağlarda Sarımsaklı Kurugöl bölgesinde yaşayan sarışın ve bölgenin en güzel kızı ile köyün çobanı birbirine aşık olur. Ancak güzeller güzeli kıza köyün ağasının oğluda aşıktır ve kızı ikna etmek için kaçırıp büyük tepenin üzerine götürür. Kız bu olaya daha fazla dayanamaz ve tepeden kendini atarak intihar eder. Kızın kaçırıldığını duyan çoban ise sevdiğini kurtarmak için tepeye gider ancak kızın cesedi ile karşılaşır. Çobanın döktüğü gözyaşları ile toprak çatlar ve çobanın gözyaşları ile dolup taşar. Genç aşıkların cesedi bu suların altında kalır. Ruhlarının hala o gölde olduğuna inanılan bu bölge Ağustos ayında kurumaya başlar ve sonrasında kendiliğinden tekrar dolar.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Tımarhane Adası

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?