Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Sarımsaklı’da bulunan Gelinkaya, ilginç bir rivayete sahip olmakla birlikte yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Sarımsaklı Gelinkaya

Sarımsaklı Gelinkaya

Balıkesir`in Ayvalık ilçesi Sarımsaklı bölgesinde bulunan Gelinkaya, adını geçmişten günümüze kadar anlatılagelmiş ilginç bir rivayetten almıştır.

Gelinkaya Rivayeti

Çok eski çağlarda birbirlerini çok seven genç bir çiftin ilişkileri, kızın ailesi tarafından onaylanmamıştır. Bunun sonucunda kızı başkası ile evlendirme kararı alınmıştır. Ancak genç çift tüm bu engellere karşı koyup düğün gecesi birlikte kaçmışlardır. Dönemin katı kuralları gereği kızın ailesi genç aşıkları öldürmek için peşine düşer. Uzun mesafeler aşarak sarımsaklı bölgesine kadar gelen genç çift burada ailenin geldiğini görür ve saklanmak üzere ikisini birden kamufle edebilecek büyüklükte bir kaya görür ve arkasına saklanırlar. Bu kaya sayesinde aileden kurtulurlar. Aşklarını kurtardığına inandıkları bu kayanın dibinde yaşamaya devam ederler ve yine rivayetlere göre bu iki aşığın mezarları o kayanın dibinde bulunmaktadır. O günden beri bu görkemli kaya Sarımsaklı Gelinkaya olarak adlandırılmaktadır.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Tımarhane Adası

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?